Register Now
Login
Lost Password

Enter your email to reset your password.

Czym jest niwelator? Czym kierować się podczas zakupu?

Czym jest niwelator? Czym kierować się podczas zakupu?

Budownictwo to dziedzina, w której wysoka precyzja pomiarów ogrywa kluczową rolę. Jednym z urządzeń zapewniających odpowiednią jakość wyników może być niwelator, służący głównie do kontroli poziomu na placach budowy. Co warto wiedzieć o sprzętach tego typu?

Co to jest niwelator?

Niwelator jest specjalistycznym przyrządem pomiarowym, którego zadaniem jest określenie dokładnej różnicy wysokości między poszczególnymi punktami na danym obszarze. Z jego użyciem można precyzyjnie wyznaczyć poziom, co z kolei pozwala m.in. na uwzględnienie spadków terenu przy planowaniu prac budowlanych. Sprzęty tego typu znajdują zastosowanie szczególnie w budownictwie, ale mogą być wykorzystywane również w innych obszarach. Podobną funkcjonalność oferują teodolity – to odrębna kategoria urządzeń, skupiająca się na pomiarze kątów pionowych i poziomych.

Najpopularniejszym typem niwelatora jest niwelator optyczny. Pomiar jest w tym przypadku wykonywany z wykorzystaniem celownika optycznego, a następnie odczytywany przez operatora z łaty niwelacyjnej. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka precyzja i prostota obsługi. Warto mieć jednak na uwadze, że do pomiarów przy użyciu niwelatora optycznego wymagana jest obsługa dwóch osób.

Jak wybrać właściwy niwelator?

Podobnie jak inne przyrządy pomiarowe, niwelatory mogą się różnić pod względem wielu istotnych parametrów technicznych. Aby wybrać właściwy produkt do danego zastosowania, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii związanych ze specyfikacją i z docelowym wykorzystaniem niwelatora. Najważniejsze z nich to powiększenie lunety, dokładność pomiaru i zasięg – nie można jednak zapomnieć także o łatwości obsługi, cenie czy warunkach pracy.

Powiększenie lunety niwelatora

Skala powiększenia lunety to parametr, który w dużej mierze decyduje o precyzji pomiarów wykonywanych przez niwelator. Najczęstsze wartości to x20, x24 i x32. Większa liczba oznacza większe powiększenie, a co za tym idzie – możliwość uzyskania bardziej precyzyjnych danych. Do standardowych prac budowlanych odpowiednie będą modele z powiększeniem x20 i x24, ale przy bardziej wymagających zadaniach warto postawić na niwelatory x32.

Dokładność pomiaru

Kolejnym ważnym parametrem niwelatora jest dokładność pomiaru. Jest ona zależna nie tylko od powiększenia lunety, lecz także od pozostałych rozwiązań zastosowanych w konstrukcji urządzenia. Szczegółowe informacje na ten temat powinny być dostępne w specyfikacji technicznej urządzenia, która obejmuje kwestie takie jak dokładność (średni błąd) na kilometr podwójnej niwelacji. W większości sytuacji odpowiednia wartość tego parametru wynosi od 1 do 2,5 mm.

Zasięg pomiaru

Odległość, z której można wykonać pomiar, znacznie się różni w zależności od typu urządzenia. Dla niwelatorów optycznych jest to zazwyczaj zakres od 2 do 100 m, podczas gdy niwelatory laserowe mogą umożliwiać pomiar z odległości nawet 500 m. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na układ typowych działek budowlanych większość pomiarów jest wykonywana z dystansu ok. 50–75 m, co sprawia, że wysokiej jakości niwelatory optyczne będą często optymalnym rozwiązaniem.


– artykuł promocyjny