Register Now
Login
Lost Password

Enter your email to reset your password.

Jak naprawić elektryczne szyby samochodowe?

Jak naprawić elektryczne szyby samochodowe?

Zacięte okno samochodowe może być wynikiem tak prostych przyczyn jak przepalony bezpiecznik czy luźne połączenie. Możliwe również, że masz wadliwy przełącznik, szczególnie jeśli okno działa nierówno. Silniki okien również czasami się psują, co zwykle objawia się stopniowym pogorszeniem reakcji okna na przełącznik, ale powolne zamykanie się okna może być również spowodowane jego zacinaniem się w uszczelkach. Po zidentyfikowaniu problemu, być może będziesz w stanie naprawić go, używając podstawowych narzędzi.

Wymiana bezpiecznika

Zlokalizuj i otwórz skrzynkę bezpieczników. Powinna być umiejscowiona wewnątrz samochodu jako część deski rozdzielczej lub w jej pobliżu.

naprawa elektrycznych szyb - bezpieczniki

 

Sprawdź w instrukcji obsługi, gdzie znajduje się bezpiecznik od szyb. Najczęściej usterką elementów elektrycznych w pojeździe jest przepalony bezpiecznik. Jeśli to właśnie bezpiecznik jest przyczyną problemu z oknami, wówczas należy go wymienić.

naprawa szyb - instrukcja obsługi

 

Wyjmij bezpiecznik prosto z jego gniazda. Bądź ostrożny, aby go nie skręcić ani nie używać siły. Nie chcesz uszkodzić gniazda ani urwać kawałka bezpiecznika w gnieździe. W sklepach z częściami samochodowymi dostępne są szczypce do bezpieczników, które mogą ułatwić tę czynność. Możesz również wykorzystać do tego pęsetę.

naprawa szyb - wymiana bezpiecznika

 

Znajdź zapasowy bezpiecznik. Musi mieć tę samą wartość amperażu co oryginalny bezpiecznik, który obsługiwał mechanizm okna. Wartość amperażu powinna być napisana na bezpieczniku, a także powinna być wymieniona w instrukcji obsługi pojazdu. Nie używaj bezpiecznika o wyższym amperażu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia komponentów elektrycznych pojazdu.

naprawa szyb - wybór bezpiecznika

 

Włóż nowy bezpiecznik prosto do gniazda. Bezpiecznik musi być „zamocowany”. Oznacza to, że nie może się przesuwać ani chwiać.

naprawa szyb - włożenie bezpiecznika

 

Przekręć kluczyk w samochodzie do pozycji „on” (włączony). Zapewni to zasilanie okien i pozwoli Ci je przetestować. Nie musisz uruchamiać samochodu.

naprawa szyb - przekrecenie kluczyka

 

Przetestuj swoje okna. Sprawdź, czy podnoszą się i opuszczają bez ograniczeń.

naprawa szyb - wlaczenie przycisku

 

Naprawa uszczelek okiennych

 1. Oceń stan uszczelek i uszczelnień okiennych. Zadbaj o to, aby były one w dobrym stanie. Odpowiadają one za zabezpieczanie przed deszczem, tworząc szczelną barierę, gdy okno jest zamknięte. Pełnią również funkcję izolacji wnętrza pojazdu od hałasu drogowego.
 2. Sprawdź cały kanał uszczelki pod kątem obcych przedmiotów. Każda przeszkoda w kanale może uniemożliwić prawidłowe podnoszenie lub opuszczanie okna. Przed kontynuacją usuń wszelkie przedmioty, takie jak kamienie czy liście.
 3. Wyczyść uszczelkę acetonem. Pomoże to usunąć nagromadzony tłuszcz lub brud, który może utrudniać ruch okna lub uniemożliwiać prawidłowe uszczelnienie uszczelek. Bądź bardzo ostrożny, aby nie dostawać acetonu na lakier samochodu ani dywany. Lepiej nałożyć niewielką ilość na szmatkę i przetrzeć nią uszczelkę niż wylewać aceton bezpośrednio na uszczelkę.
 4. Napraw ewentualne drobne rozdarcia. Możesz to zrobić, używając kleju do gumy. Upewnij się, że obcinasz luźne rogi przy pomocy żyletki, aby uzyskać dobre uszczelnienie.
 5. Zamień uszczelkę. Może to być konieczne, jeśli oryginalna uszczelka ma duże rozdarcia lub kilka drobnych. Wymiana uszczelki to dość łatwe zadanie. Użyj narzędzia do usuwania listewek, aby wsunąć je między okno a uszczelkę. Zahacz narzędzie pod spód uszczelki i pociągnij w górę. Po usunięciu starej uszczelki zamocuj nową, wkładając ją w to samo miejsce co oryginalną i naciskając mocno.
 6. Posmaruj kanał sprejem silikonowym. To pomoże oknu gładko przesuwać się wzdłuż kanału.
 7. Przetestuj okno ponownie. Jeśli problem został naprawiony, okno powinno poruszać się gładko w górę i w dół bez żadnych przeszkód lub opóźnień.

Naprawa problemów z instalacją elektryczną

 1. Znajdź schemat elektryczny swojego pojazdu. Możesz go znaleźć w instrukcji obsługi lub w internecie.
 2. Prześledź przewody od tablicy bezpieczników do przełącznika. Powinieneś odnieść się do schematu elektrycznego, aby uzyskać pomoc. Chcesz się upewnić, że nie ma przerw w połączeniu między skrzynką bezpieczników a przełącznikiem. Jeśli nie znalazłeś schematu, może być łatwiej śledzić przewody od przełącznika z powrotem do skrzynki bezpieczników, aby sprawdzić, czy nie ma przerw w połączeniu.
 3. Użyj multimetru, aby potwierdzić, że przełącznik otrzymuje 12 V zasilania. Przymocuj sondy multimetru tam, gdzie wchodzą przewody elektryczne do przełącznika i ustaw miernik na woltomierzu C/D. Powinno wyświetlić się 12 woltów.
 4. Śledź przewody od przełącznika do silnika. To jest ścieżka, którą sygnał będzie podróżować, aby przesunąć Twoje okno po naciśnięciu przełącznika. Wszelkie przerwy lub luźne połączenia na tej ścieżce uniemożliwią prawidłowe działanie silnika.
 5. Użyj multimetru, aby potwierdzić, że silnik otrzymuje 12 V zasilania. Przymocuj sondy multimetru tam, gdzie wchodzą przewody elektryczne do silnika. Ponownie ustaw go na woltomierzu C/D, a powinno wyświetlić się 12 woltów.
 6. Sprawdź, czy nie ma zakłóceń napięcia spowodowanych luźnym złączem lub korozją. Jeśli istnieją luźne lub skorodowane połączenia w obwodzie, będą one zakłócać sygnał i powodować awarię okna.
 7. Napraw złącze lub obszary z korozją. Dokładnie dociskaj złączki lub wiązki przewodów i usuń korozję szczotką drucianą lub podobnym narzędziem.
 8. Przetestuj okno ponownie. Jeśli twój problem tkwił w układzie elektrycznym i został naprawiony, twoje okno powinno swobodnie opuszczać się i podnosić bez żadnych ograniczeń czy opóźnień.

Zamiana uszkodzonego przełącznika

 1. Zlokalizuj panel przełącznika okna. Jest to przycisk służący do obsługi okna. Zazwyczaj znajduje się on na drzwiach, ale rzadko spotyka się go na konsoli centralnej.
 2. Usuń panel przełącznika okna. Bądź ostrożny, aby nie zarysować panelu drzwiowego podczas usuwania przełącznika okna, ponieważ często wymaga to delikatnego wyważania. Użycie szmatki lub kartonu pod narzędziem do wyważania może pomóc.
 3. Odłącz złączki przewodów od przełącznika. Będziesz musiał przetestować te złączki, aby upewnić się, że dostarczają odpowiednie 12 woltów do przełącznika.
 4. Użyj multimetru, aby zbadać każde złącze. Ustaw multimetr na woltomierz C/D i wsadź końcówki multimetru do złącza. Powinno wyświetlić się 12 woltów.
 5. Sprawdź przewody na każdym przełączniku, który ma niski odczyt napięcia. Dokręć luźne połączenia i usuń korozję.
 6. Wypróbuj inny przełącznik. Weź przełącznik z innego drzwi i podłącz go do złączek na drzwiach, które sprawiają problemy. Jeśli uda ci się obsługiwać okno za pomocą tego przełącznika, oznacza to, że oryginalny jest uszkodzony i trzeba go wymienić.
 7. Kup nowy przełącznik. Skontaktuj się ze swoim dealerem lub sprawdzonym sklepem z częściami i kup nowy przełącznik okna.
 8. Zainstaluj nowy przełącznik okna. Możesz to zrobić, podłączając złączki do przełącznika i wciskając przełącznik z powrotem w panel drzwiowy.

Jeśli Twoje okno utknęło w pozycji opuszczonej i nie masz czasu na jego naprawę, możesz spróbować podnieść je ręcznie lub też spróbować obrócić silnik manualnie, aby je zwijać w górę. Może to wymagać zdjęcia panelu wewnętrznego drzwi, ale po podniesieniu szyby możesz ją zabezpieczyć taśmą w tej pozycji.