Register Now
Login
Lost Password

Enter your email to reset your password.

Jakie przepisy regulują montaż pompy ciepła w 2025 roku?

Jakie przepisy regulują montaż pompy ciepła w 2025 roku?

Montaż pompy ciepła wymaga uwzględnienia szeregu norm technicznych, przepisów prawnych, dokumentacji producenta oraz dobrych praktyk wykonawczych. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto, aby każdy inwestor przed przystąpieniem do realizacji instalacji urządzenia miał odpowiednią wiedzę na temat najbardziej istotnych norm prawnych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie akty prawne regulują tematykę instalacji pomp ciepła,
  • jak różnice technologiczne pomiędzy pompami ciepła wpływają na wymagania prawne.

Pompa ciepła – przepisy prawne

Najważniejsze akty prawne regulujące tematykę montażu pomp gruntowych to:

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne
  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze

Pompa ciepła a pozwolenie na budowę?

Chcesz wiedzieć, jakie są warunki zabudowy pompy ciepła? Zgodnie z Art. 29. Ust. 4 Ustawy Prawo budowlane, instalacja samej pompy ciepła nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z Art. 29. Ust. 1, gruntowy wymiennik ciepła należy traktować jako przyłącze cieplne do budynku, które wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu, w przeciągu 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia to możliwe jest przystąpienie do robót.

To jednak nie wszystkie wymagane formalności. Pionowe odwierty na potrzeby pomp ciepła mają zwykle min. 50 m długości. Zgodnie z Ustawą Prawo geologiczne i górnicze, odwierty o głębokości powyżej 30 m wymagają wykonania projektu robót geologicznych. Ze względu na to, że w przypadku odwiertów o głębokości powyżej 100 m wymagany jest dodatkowo plan ruchu zakładu górniczego (PRZG), zwykle nie wykonuje się tak głębokich wierceń na potrzeby pomp ciepła. Na obszarach górniczych wymogi są bardziej restrykcyjne – projekt wymagany jest niezależnie od głębokości odwiertu, a PRZG także dla odwiertów w przedziale od 30 do 100 metrów.

Zgodnie z Art. 85. Ust. 2 i 3 wspomnianej ustawy, projekt robót geologicznych podlega zgłoszeniu w starostwie powiatowym. Rozpoczęcie prac wiertniczych może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia przedłożenia projektu robót geologicznych starosta, w drodze decyzji, nie zgłosi do niego sprzeciwu.

Powietrzna pompa ciepła – wymagania

Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia pompy ciepła i wymiarów pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć? Norma PN-EN 378 część 1 zawiera wymagania dotyczące pomieszczeń dla instalacji pomp ciepła. Minimalna wymagana kubatura pomieszczenia zależy od kategorii i ilości czynnika chłodniczego danego produktu.

W związku z tym, że powietrzne pompy ciepła instalowane są na zewnątrz budynku, ważnym jest zadbanie o odpowiedni poziom generowanego hałasu na granicy z sąsiednią działką. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określa m.in., że na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej podczas pory nocnej obowiązuje limit hałasu wynoszący maks. 40 dB, natomiast za dnia 50 dB.

Część pomp ciepła podlega również obowiązkowi rejestracji w systemie CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Rejestr ten utworzono na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Rejestracji podlegają pompy ciepła, które zawierają 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (pompy typu split) oraz 10 ton CO2 dla hermetycznie zamkniętych (pompy gruntowe i powietrzne typu monoblok).

Na właścicielu instalacji – operatorze, spoczywa zarówno obowiązek rejestracji jak i wykonywania i odnotowywania w systemie CRO corocznych kontroli szczelności pompy ciepła.

Poszukujesz więcej informacji dotyczących wymagań montażowych dla pomp ciepła? Koniecznie zapoznaj się z artykułami przygotowanymi przez specjalistów marki Vaillant.


– artykuł promocyjny



Nasze serwisy: prawydom.pl || kompendiumbudowlane.pl || uznanaopinia.pl